A 168 órában legutóbb Egyház, Fidesz és a gonoszság: szövetség a hatalomért? címmel interjú volt olvasható Vankó Zsuzsanna teológusprofesszorral a jobboldal vélt vagy valós törekvéseiről egy klerikális (esetleg akár keresztény fundamentalista) állam építésével kapcsolatban. A cikk felütése és apropója Semjén (KDNP) elhíresült tavaszi alkotmánymódosítási indítványa, melyről annak idején sok más média is beszámolt, köztük a Hírszerző Semjén tervei: Isten elsöpri a többpártrendszert és a Szovjetuniót címmel.
Érdekes módon a HVG-beli cikkben nem szerepelt, ill. az ahhoz hozzáfűzött (jobbára a változtatást ellenző) hozzászólások egyikében sem idézte senki pontosan, mi is volt Semjén alkotmánymódosítási indítványa. Semjén az alkotmány preambulumát kívánja a következőképp átírni:
„Rendíthetetlen akarattal, nemzetünk létének és jövőjének érdekében,
mi, a Magyar Köztársaság valamennyi polgára,
- akik az igazságot, a jóságot és a szeretetet - mint minden emberi közösség alapjait a Jóistenbe vetett hitből vagy más egyetemes értékek iránti meggyőződésből kifolyólag - tiszteletben tartjuk,
- megbecsülve és megőrizve mindazon erkölcsi, szellemi és kulturális értékeket, amelyek az európai keresztény hagyományokban és a magyarság történelmében gyökereznek,
- átérezve azon kötelezettségünket, hogy az ezeréves magyar államiság örökségét a jövő nemzedékeire hagyományozzuk,
- hálás szívvel elődeinknek a magyar szabadságért és függetlenségért vívott áldozatos küzdelmeikért,
- tiszteletben tartva az ember veleszületett méltóságát, és jogát arra, hogy szabad és boldog életre törekedjék,
- igyekezettel a magyar állampolgárok jólétének előremozdítására,
- elismerve az embertársaink iránti szolidaritás kötelezettségét,
- közösséget vállalva a határainkon túl élő nemzettársainkkal,
- biztosítva a demokratikus jogállam működését,
- érezve felelősségünket Isten, a nemzet és saját lelkiismeretünk előtt,
megalkotjuk a Magyar Köztársaság Alkotmányát mint az állam alaptörvényét.”
A javasolt új szöveg a jelenlegi, rendszerváltáskor megfogalmazott rövid felütést váltaná:
"A többpártrendszert, a parlamenti demokráciát és a szociális piacgazdaságot megvalósító jogállamba való békés politikai átmenet elősegítése érdekében az Országgyűlés - hazánk új Alkotmányának elfogadásáig - Magyarország Alkotmányának szövegét a következők szerint állapítja meg: [...]"
A jelenlegi szöveg pedig, csak az érdekesség kedvéért, az 1949-es eredetit váltotta fel, melynek bevezető sorai a következők voltak:
"A nagy Szovjetunió fegyveres ereje felszabadította országunkat a német fasiszták igája alól, szétzúzta a földesurak és nagytőkések népellenes államhatalmát, megnyitotta dolgozó népünk előtt a demokratikus fejlődés útját. A régi rend urai és védelmezői ellen vívott kemény küzdelmekben hatalomra jutva, a magyar munkásosztály, szövetségben a dolgozó parasztsággal, a Szovjetunió önzetlen támogatásával újjáépítette háborúban elpusztult oroszágunkat."
![]() |
"Isten" |
Semjén indítványa említi a "Jóistent", "Istent", hivatkozik az európai és a magyar keresztény hagyományokra és - indirekt módon - keresztény értékekre. A magyar köztársaság szekuláris állam, erről szól a 60. § 3. bekezdése: "A Magyar Köztársaságban az egyház az államtól elválasztva működik.", bár ez a bekezdés, mint maga az állam szekularitása ugyanúgy megváltoztathatók, mint a preambulum, csak kell hozzá egy kétharmados parlamenti többség. Véleményem szerint önmagában attól, amit Semjén javasol, még nem dől össze a világ, sőt, a preambulum változtatásától az állam szekularitása sem sérül. Inkább csak szükségtelen és irritáló Istenre hivatkozni egy olyan államban, ahol egész nyilvánvalóan az emberek jelentős része nem vallásos. Mindebből azonban azt a következtetést levonni, hogy Mo.-ból fundamentalista keresztény állam készül válni, azért talán mégiscsak egy kissé merész ugrás. Ha Orbán dörgölőzését a történelmi keresztény egyházakhoz is idevesszük, akkor persze az már egyáltalán nem tűnik valószínűtlennek, hogy erős (lesz) a törekvés az egyház és állam szétválasztásának megszüntetésére. Ilyen értelemben a semjéni javaslat a közvélemény egyfajta szondázásaként is értelmezhető.
![]() |
Csakhogy, tisztelt hölgyeim és uraim, ilyen a demokrácia. Az alkotmány demokratikus keretek között szabadon változtatható, 2/3-os parlamenti többséggel. Orbán és Semjén igazán nem árulnak zsákbamacskát. Pontosan sejthető már most, hogy milyen jellegű változtatásokat tesznek majd az alkotmányon. Ezeket pedig nem sunyin és felhatalmazás nélkül fogják tenni, hanem az Önök elsöprő szavazataival, a létező legdemokratikusabb módon. Hogy egy állam szekuláris-e vagy klerikális, az demokráciákban közmegegyezés kérdése, a közmegegyezés pedig a parlamenti választásokkor nyilvánul meg a leadott szavazatok formájában. Ezért aztán, ha a Magyar Köztársaság klerikális vagy akár fundamentalista keresztény állammá változik, úgy az az Önök klerikális ill. fundamentalista keresztény állama lesz. Aggodalomra tehát semmi ok.